Český národní symfonický orchestr

Český národní symfonický orchestr patří v současné době jako jeden z předních českých souborů k nejvytíženějším v Evropě. Tuzemské i zahraniční koncerty se tradičně těší obrovskému zájmu publika. Orchestr spolu s vlastním nahrávacím studiem v Praze - Hostivaři přitahuje stále častěji významné světové hudební a filmové produkce. V nabídce jsou všechny žánry; klasika, film, jazz, folklor i populár.

Od roku 2005 začala agentura ČNSO organizovat letní Mezinárodní hudební festival Prague Proms, jenž každoročně oslovuje publikum svým originálním programem a hostujícími světově proslulými umělci. Šéfdirigentem orchestru byl na počátku roku 2007 jmenován Maestro Libor Pešek a právě pod jeho uměleckým vedením nyní orchestr navazujena vysokou úroveň výkonů v předešlých letech. Od sezony 2007/2008 koncertuje ČNSO ve Smetanově síni Obecního domu, ve které se snoubí dostatečně velká kapacita se skvělou akustikou.

Nahrávky souboru se prodávají v USA i Japonsku, úspěšná byla četná evropská turné, ale i koncerty v Japonsku, Austrálii, Jižní Koreji, Dubaji a Mexiku s umělci klasického a populárního hudebního zaměření (Ennio Morricone, James Morrison, Lalo Schifrin, Andrea Bocelli, Sting, George Michael).

Zázemím orchestru je zmíněné nahrávací studio, jeho chloubou je několik zlatých CD za prodej více než 30 000 nosičů, dále Cena Gustava Mahlera za interpretaci jeho děl a zejména prestižní smlouva s agenturou IMG Artists London o celosvětovém zastoupení. Dalším významným počinem je dlouhodobý nahrávací projekt ve spolupráci s japonským vydavatelstvím Victor Entertainment, z něhož doposud vzešlo 36 CD a 8 DVD.

Český národní symfonický orchestr založil v roce 1993 trumpetista Jan Hasenöhrl spolu s legendárním dirigentem Zdeňkem Košlerem.

Fotografie
Fotografie